Dom na ul. Motylkowej
- ROK 2019
- KATEGORIA ARCHITEKTURA
- AUTOR TOMASZ ZALESKI
Jeden z naszych ostatnich projektów - dom przy ul. Motylkowej zlokalizowany jest na wrocławskim Ołtaszynie.
Zabudowa bezpośredniego sąsiedztwa jest uporządkowana zarówno pod względem urbanistycznym jak i architektonicznym. Jedynie nieruchomość granicząca od południa z działką inwestorów stwarzała problem i była wyzwaniem projektowym z uwagi na kubaturę budynku, która zdecydowanie odbiegała skalą od wszystkich budynków w rejonie ulicy Motylkowej i w znaczący sposób ograniczała południową ekspozycję działki.
Pomimo atrakcyjnej geometrii działki i usytuowania względem stron świata mieliśmy duże ograniczenia projektowe ze względu na niekorzystne sąsiedztwo. Naszym celem było, by dom przyszłych właścicieli był komfortowy pod względem użytkowania i aby zminimalizować niekorzystny wpływ budynku sąsiedniego. Z tego względu postanowiliśmy maksymalnie przysunąć budynek do południowej granicy działki, aby uwolnić przestrzeń na ogród i otwarcie budynku od strony północnej i wschodniej, a tym samym zupełnie odwrócić się od widoku południowego sąsiedztwa. Maksymalnie możliwe przeszklenia były priorytetem, aby budynek, pomimo braku południowego światła, był jednak jak najlepiej doświetlony.
Program funkcjonalny domu spełnia potrzeby czteroosobowej rodziny. Z uwagi na charakter pracy inwestorów niezbędne było zaprojektowanie również gabinetu z niezależnym wejściem od zewnętrz. Wg. tych kryteriów zaproponowaliśmy program, w którym w kondygnacji parteru mieszczą się: kuchnia, jadalnia, salon, pokój gościnny, wc, garderoba, pomieszczenie techniczne, garaż oraz gabinet. Natomiast na piętrze przewidziano główną sypialnię z łazienką i garderobą oraz 2 pokoje dla dzieci z wspólną łazienką. Pracownia znajduje się w części frontowej domu, posiada osobną komunikację zewnętrzną i wejście do budynku od północy, stanowi jego niezależną część. Wejście do domu właścicieli jest wycofane z elewacji frontowej, znajduje się od strony południowej budynku, na ścianie bocznej.
Frontową części domu obejmuje przede wszystkim gabinet, garaż i hall wejściowy. W części centralnej domu znajduje się strefa dzienna, która od wschodu i od północy, w celu wprowadzenia jak największej ilości światła, maksymalnie otwiera się na ogród. Taras od północnego wschodu dostępny jest z pomieszczenia kuchni i jadalni, natomiast od wschodu znajduje się wyjście z kameralnego salonu i pokoju gościnnego, które znajdują się w części budynku wysuniętej najdalej w kierunku ogrodu. Wszystkie okna stanowią przeszklenia o maksymalnych możliwych rozmiarach, co nie tylko zapewnia dostęp światła, ale również integruje wnętrza z ogrodem.
Piętro domu to strefa nocna, w której w szczytach po przeciwnych stronach zlokalizowano główną sypialnię (z widokiem na ogród) i sypialnie dla dzieci z widokiem na zachód.
Współczesna, horyzontalna bryła domu wpisuje się w geometrię podłużnej działki, natomiast połączenie dynamicznej formy dachu stromego z poziomymi płaszczyznami dachu płaskiego koresponduje z zabudową sąsiedztwa, kształtując porządek urbanistyczny. Lekkości nadają miękkie, zaokrąglone kształty geometrycznej bryły parteru. W znacznej części przeszklona struktura domu została zestawiona z białymi płaszczyznami elewacji połączonymi z jasną betonową okładziną, natomiast szarości stolarki okiennej i elementy detali z blachy współgrają z kolorystyką dachu.