Dom na wzgórzach / projekt domu w Miedzianej Górze
- ROK 2021
- KATEGORIA ARCHITEKTURA
- AUTOR TOMASZ ZALESKI
Dom w Miedzianej Górze pod Kielcami to projekt wrocławskiej pracowni Jabraarchitects. Bryła o tradycyjnej formie stodoły powstała w konfrontacji ze zróżnicowanym i niejednorodnym krajobrazem urbanistycznym miejscowości.
Najistotniejszym celem projektowania było takie usytuowanie i ukształtowanie budynku, aby w pełni wykorzystać walory widokowe i południową ekspozycję długiej, wąskiej działki, rozciągającej się w kierunku północ – południe. Od wschodu graniczy ona ze ścianą lasu, a od zachodu z zabudowaną działką sąsiada. Wjazd na działkę znajduje się od północy. Usytuowanie budynku w jej części frontowej, przy ograniczonej szerokości, naraziłoby inwestora na bezpośredni kontakt z sąsiadem. Z tego względu budynek usytuowaliśmy mijając budynek sąsiedni, w centralnej części działki, w minimalnej odległości od strony zachodniej, celem uzyskania przestrzeni od strony lasu, zapewnienia intymności dla mieszkańców i pełnego otwarcia na południową malowniczą część działki. Budynek wpisuje się w naturalną topografię terenu i leśny krajobraz, będący tłem dla budynku.
Funkcję rozplanowano na powierzchni prawie 240m2 z tradycyjnym podziałem na strefy - wspólną i prywatną, zorganizowane na dwóch kondygnacjach. Garaż z pomieszczeniami technicznymi zaplanowano w kondygnacji podziemnej z uwagi na ukształtowanie terenu.
Wejście do budynku od strony wschodniej prowadzi do strefy wejściowej, z której mamy dostęp do garderoby, garażu, wc i pokoju dla gości. Dalej komunikacja prowadzi do kuchni zorganizowanej w centralnej części domu, na półotwartej przestrzeni, połączonej z salonem i jadalnią. Kameralną strefę salonu i jadalni doświetlają z dwóch stron przeszklone płaszczyzny okien, łącząc wnętrze z zewnętrznym przestronnym tarasem, zlokalizowanym od strony ogrodu. Jej przestrzeń urozmaica otwarta pustka nad jadalnią.
Na górnej kondygnacji zaprojektowano 3 sypialnie, łazienkę i pralnię. Pomieszczenia mieszkalne mają otwarcia widokowe w ścianach szczytowych, na północ i południe. Natomiast główna sypialnia dodatkowo zintegrowana jest z przestrzenią parteru przeszkleniem od strony pustki nad jadalnią.
Dom jest odzwierciedleniem tradycyjnej, prostej formy w stylu stodoły, a zastosowane rozwiązania materiałowe i detal stanowią wyraz jego współczesnego wymiaru. Wykończenie elewacji i dach zaprojektowano w naturalnych materiałach - drewno i okładzina kamienna, które utrzymane w stonowanej kolorystyce nawiązują do naturalnego krajobrazu lasu. Pionowy układ desek i żaluzji w ścianach szczytowych w obrębie dachu podkreślają szczytowe usytuowanie budynku i nadają lekkości w zestawieniu z kamiennymi okładzinami. Prostą formę urozmaica szklana lukarna nad wejściem od strony wschodniej, która ma swoje powtórzenie również od strony wschodniej budynku w wersji drewnianej. Geometryczne kształty przełamuje linia podjazdu do garażu i wejścia do budynku, otwierając perspektywę widokową na wyeksponowaną strefę frontową bryły domu.