ForRest House projekt domu premium z patio we Wrocławiu
- ROK 20017
- REALIZACJA 2022
- KATEGORIA ARCHITEKTURA
- AUTOR TOMASZ ZALESKI
Projekt domu jednorodzinnego zlokalizowanego w parkowej scenerii starej dzielnicy Wrocławia. Elegancka i ponadczasowa architektura wyeksponowana na tle stuletnich drzew, koresponduje z historyczną zabudową i urbanistyką sąsiedztwa.
To co jest dla nas istotne w projektowaniu domów jednorodzinnych premium dzisiaj to położenie nacisku w stronę integracji wnętrz domu z otaczającym ogrodem i krajobrazem naturalnym. Staramy się tworzyć harmonijne połączenia pomiędzy przestrzenią wewnątrz a otoczeniem, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort i jednocześnie umożliwić integrację z pięknem natury.
Jednym z istotnych elementównaszych projektów domów premium integrujących wnętrze z otaczającym krajobrazem jest patio, które stają się częścią przestrzeni domu, takim przykładem jest projekt Forrest House.
Jednym z najważniejszych aspektów projektu Forrest House jest wykorzystanie dużych przeszkleń, które pozwalają na wprowadzenie naturalnego światła do wnętrza domu oraz zapewniają panoramiczny wgląd na ogród i krajobraz parku.Rozwiązaniem, które potęguje to wrażanie jest aranżacja patio w centrum domu, które dosłownie staje się ogrodem w domu. Duże okna, przesuwne drzwi czy szklane ściany to elementy, które stają się coraz popularniejsze. Pozwalają one na płynne przejście pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem oraz tworzą wrażenie ciągłości przestrzeni zacierając płynnie granice.
Patio w Forrest House jest miejscem, gdzie można spędzać czas na świeżym powietrzu, ciesząc się z prywatności kameralnej przestrzeni domu, osłoniętej z trzech stron. Patio w centralnej części domu integruje wokół siebie strefy domu, dając zarówno każdej z nich swoją odrębną funkcjonalność.
W naszych projektach staramy się tworzyć zintegrowane i otwarte plany pomieszczeń, które umożliwiają swobodne przechodzenie i dostęp do różnych stref domu, ale które zapewniają niezbędną odrębność swoim użytkownikom. Wewnętrzne patio domu wprowadza te wszystkie elementy, które przekładają się na wyjątkowo komfortowy sposób użytkowania przestrzeni zintegrowanej z naturą.
Działka i otoczenie
Działka, na której zaprojektowano dom posiada bardzo atrakcyjne, kameralne usytuowanie bezpośrednio przy parku. Najbliższe otoczenie stanowi przeważająca historyczna zabudowa, jednorodna architektonicznie i utrzymująca czytelny układ urbanistyczny. Większość budynków posiada dachy dwuspadowe, usytuowane szczytowo do frontów działek. Uwarunkowania te zostały przeniesione na zapisy obowiązującego planu miejscowego, który dość restrykcyjnie określa warunki w zakresie kształtowania zabudowy.
Funkcja
Inwestorzy chcieli, żeby program funkcjonalny domu spełniał potrzeby czteroosobowej rodziny. Wykonywane przez inwestorów wolne zawody i częsta praca w domu były przesłanką do zaprojektowania również pracowni.
Wg tych kryteriów architekt zaproponował program, w którym w kondygnacji parteru mieszczą się: kuchnia, jadalnia, salon, biblioteka, sypialnia, salon rekreacyjno-kąpielowy, wc, pomieszczenia gospodarcze i pracowania. Natomiast na piętrze przewidziano 3 sypialnie i łazienkę. Przestronne pomieszczenia parteru korelują ze sobą, jednak wyraźnie oddzielone strefy – dzienna, nocna i strefa pracy, zapewnią bezkolizyjne użytkowanie poszczególnych jego pomieszczeń. Pracownia znajduje się w części frontowej domu i stanowi niezależną jego cześć, co zaznacza się zarówno w ukształtowaniu bryły, jak i rozplanowaniu wnętrz. Centralna część domu stanowi strefę dzienną, która od wschodu otwiera się na park, a od zachodu dużym przeszkleniem łączy salon z ogrodem dostępnym tylko dla mieszkańców. Część budynku usytuowana w głębi działki to strefa nocno-rekreacyjna. Przyszli właściciele mają do dyspozycji sypialnię otwartą na park i salon rekreacyjno-kąpielowy, z którego można wyjść bezpośrednio do ogrodu.
Piętro domu to 3 odrębne i przestronne sypialnie oraz łazienka – strefa dla dzieci i gości.
Architektura
Horyzontalna bryła domu naturalnie wpisuje się w geometrię długiej i wąskiej działki. Częściowo przeszklona struktura domu koresponduje i stwarza relację pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem. Pomieszczenia parteru - kuchnia, jadalnia, biblioteka, sypialnia oraz pracowania, zaprojektowano z widokiem bezpośrednio na park, natomiast salon i salon rekreacyjno - kąpielowy obszernymi przeszkleniami łączą się z prywatną częścią ogrodu. Białe oraz kamienne płaszczyzny elewacji kontrastują z najbliższym otoczeniem – stuletnimi drzewami w parku. Jednocześnie projekt uwzględnia i respektuje kontekst urbanistycznej oraz architektonicznej starej zabudowy w sąsiedztwie, wpisując się w jej charakter poprzez dwuspadowy dach i szczytowe usytuowanie względem frontu działki. Intencją inwestora i architektów było również przeniesienie na projekt charakteru i estetyki Wrocławskiego Modernizmu z metamorfozą ducha Farnsworth House – domu ikony modernizmu.